تاریخ:۱۳۹۴/۰۶/۲۶

ده اشتباه در طراحی سایت که باعث میشود سایت شما غیر حرفه ای به نظر برسد

ده اشتباه در طراحی سایت که باعث میشود سایت شما غیر حرفه ای به نظر برسد

اینکه سایت تان را خودتان طراحی کنید، از دیدگاه صرفه جویی در هزینه ها، فکربسیار خوبیست. هنگامی که کسب و کار شما بزرگتر شد، می توانید یک طراح سایت را به خدمت بگیرید تا کارهایطراحی سایت شما را انجام دهد. اما حالا باید چند برابر هزینه کنید. درست است؟

در واقعطراحی سایت برای کسب و کار نوپای شما، بسیار مهم تر از آن چیزی است که شما در ذهن دارید. به خصوص هنگامی که قرار است کسب و کار شما به صورت آنلاین انجام شود، قضاوت بازدیدکنندگان از کسب و کار شما کاملا مبتنی برطراحی سایت شما و جزئیات آن وابسته خواهد بود.

مشتریان در حال حاضر بسیار پریشان هستند و به راحتی به کسی اعتماد نمی کنند. آن ها به چند برند بزرگ اعتماد دارند. برای چه باید به کسب و کار نوپایی مثل شما اعتماد کنند؟ مگر اینکه شما از طریقطراحی سایت بسیار خوب در چند ثانیه اول نظر آنها را جلب کنید.

کوچکترین جزئیات هستند که بیشترین تفاوت را ایجاد می کنند. اگر به دنبال ساختن یک برند معتبر و پولساز هستید این جزئیات باید بسیار با دقت مورد آزمایش قرار گیرند و نهایی شود.

دراین مقاله به بررسی خطاهایطراحی سایت که طراحان سایت آماتور انجام می دهند، می پردازیم. حتی اگر شما توانایی های محدودی درطراحی سایت داشته باشید، شما قادر خواهید بود این اشتباهات را تشخیص داده و از بروز آنها جلوگیری نمایید.

1- استفاده نادرست از قالب گرافیکی آماده

ما به هیچ وجه استفاده از قالب های گرافیکی آماده را برایطراحی سایت کسب و کارهای بزرگ توصیه و تایید نمی کنیم، اما این مطلب را صرفاً در موردطراحی سایت کسب و کارهای نوپا بیان می کنیم. اگر می خواهید از یک قالب گرافیکی آماده برایطراحی سایت استفاده کنید، فکر خوبی است اگر از یک طراح گرافیک بخواهید که آن قالب را برای برند شما سفارشی سازی نماید و احتمال دارد که نهایتاً بهطراحی سایت بسیار خوب دست پیدا کنید.

مهمترین مشکل درطراحی سایت هایی که از قالب گرافیکی آماده استفاده می کنند، این است که ارتباط تصویری مناسبی بین لوگو و بقیه وب سایت وجود ندارد. معمولا رنگ هایی که در لوگو استفاده شده اند در هیچ جای دیگری ازطراحی سایت استفاده و یا تکرار نشده اند و حتی فونت هایی که در بدنه ی وب سایت استفاده شده اند هیچ سنخیتی با فونت لوگو ندارند.

اگر می خواهید از قالب گرافیکی آماده برایطراحی سایت استفاده کنید حداقل کاری کنید که مشخص نشود از قالب گرافیکی آماده استفاده کرده اید.

2- استفاده ازظاهر پیشفرض بوت استرپ (Bootstrap)

یکی از وحشتناک ترین خطاهایطراحی سایت، استفاده از قالب پیشفرض فریم ورک بوت استرپ است. استفاده از فونت OpenSans هیچکس را تحت تاثیر قرار نمی دهد. تشخیص دادن سایت هایی که از یک طراحی مشابه استفاده می کنند برای بازدیدکننده بسیار دشوار است و به برند شما لطمه خواهد زد. یکی از راه های فرار از این مسئله استفاده از Font Awsome است. این فونت در واقع یک کتابخانه از آیکن های بسیار متنوع است که می توان از آن برای ایجاد یک زبان تصویری استفاده نمود.

استفاده ازFont Awsome کمک بزرگی به متفاوت شدن وبسایت شما خواهد نمود. مطمئنا منافع وبسایت شما بسیار مهم تر از چند آیکون عمومی و رایگان است. پس بگردید و یک مجموعه از آیکنهای با جزئیات زیاد پیدا کنید و یا اینکه کار را به دست یک طراح خبره بسپارید.


3- مشکلات در استفاده از متن و فونت

فونت ها مسئله بسیار مهمی هستند که ممکن است غیر از طراحان کسی آن را درک نکند. فونت ها می توانند طراحی شما را بسیار ارتقا دهند و یا اینکه طرح شما را کاملاً خراب کنند، با اینکه فقط مجموعه ای از حروف هستند. یک مشکل معمول درطراحی سایت های به اصطلاح خانگی این است که تفاوت اندکی بین ساز فونت در سربرگ (Header) و متن بدنه سایت وجود دارد. ایجاد اختلاف زیاد در سایز فونت ها هم به تنهایی کافی نیست. برای عنوان صفحه سعی کنید که از فونت Bold استفاده کنید و آن را خیلی مهم تر از بقیه متن جلوه دهید. این به بازدید کننده سایت شما کمک می کنند تا مطالب سایت را بسیار راحت تر دنبال کند.

4- استفاده از پس زمینه های تیره

رنگ پس زمینه بخش اعظمی از وبسایت شما را می پوشاند پس سعی کنید آن را با دقت انتخاب کنید. به عنوان یک قاعده کلی، وب سایت هایی که کاملاً سیاه رنگ هستند هرگز زیبا نخواهند بود، مگر اینکه بسیار حرفه ای طراحی شوند. رنگ سفید یک انتخاب مطمئن است اما اکثر طراحان حرفه ای سایت برای رنگ پس زمینه از خاکستری بسیار روشن استفاده می کنند. به یاد داشته باشید هر چه خاکستری پس زمینه وب سایت شما تیره تر باشد، خوانایی متن های سیاه رنگ کمتر میشود. بهترین حالت استفاده از رنگ خاکستری درطراحی سایت یک خاکستری با کمتر از ۱۵ درصد رنگ مشکی است.

5- استفاده از چند دکمه مشابه همان اندازه و کنار هم

هر صفحه از سایت شما باید یک لینک یا دکمه اصلی داشته باشد که کاربر را به انجام کاری دعوت نماید. در غیر اینصورت بازدیدکنندگان گیج خواهند شد وتصمیم گیری برای اینکه کدام گزینه را انتخاب نمایند، بسیار دشوار خواهد بود. حتی ممکن است به این خاطر سایت شما را ترک کنند.

مطمئن باشید از حداقل دکمه ها و لینک های اصلی در یک صفحه استفاده نمایید. دکمه ثبت نام، انتخاب یک پلن و... را به وسیله عناصر گرافیکی واضح و گیرا کنید تا بازدیدکننده بتواند به راحتی انتخاب کند.

6- مشکل در جانمایی و فاصله گذاری

فاصله گذاری درطراحی سایت بسیار سخت و با اهمیت است گذاشتن یک فضای خالی کافی نت خیلی زیاد در اطراف انور سوره موجود در صفحه سخت ترین قسمت ازطراحی سایت هست اما می توان این فاصله گذاری را با استفاده از چند قانون ساده بسیار ساده تر کرد اول اینکه مطمئن شوید که عناصر مرتبط با یکدیگر به خوبی گروه بندی شده فصل دوم اینکه فضای خالی کافی در این گروه ها ایجاد نمایید

7- متن های غیرحرفه ای

خوب نوشتن کار بسیار سختی است. اما باید سعی کنید که تمام نکات مربوط به کسب و کارتان را از طریق اینترنت منتشر کنید. به خصوص اگر سعی می کنید که کالا یا خدماتی را به فروش برسانید، باید مطمئن شوید که متن شما به راحتی قابل فهم باشد و غلط املائی در آن وجود نداشته باشد.

ایده خوبی است اگر متن ها را قبل از قراردادن بر روی سایت به شخص دیگری بدهید تا بخواند و ایرادات آن را برطرف کند.

8- مشکل درخوانایی

شما هر مقدارهم که متن حرفه ای، مناسب و قابل فهم برای وب سایت کسب و کارتان تولید کنید، اگر قابل خواندن نباشد، هیچ ارزشی ندارد. جزئیات بسیار ریز در سایت شما می تواند برای خوانایی متن مضر باشد و بر نحوه درک کسب و کار شما توسط بازدیدکننده تاثیر بگذارد.

دقت کنید که مشکلاتی از قبیل فاصله عمودی کم بین خطوط متن، فونت های ریز ناخوانا، کنتراست کم بین متن و رنگ پس زمینه را برطرف نمایید. ممکن است این مشکلات برای همه ی بازدیدکنندگان مهم نباشد و مشکل خوانایی ایجاد نکند اماطراحی سایت شما غیرحرفه ای خواهد شد.

9- تناقض

برندینگ شما باید در همه جا یک پارچه باشد. هر جا که خود را به معرض نمایش بگذارید مثل شبکه های اجتماعی، تبلیغات فیسبوک، روزنامه ها و مجله ها و ... مشتریان شما باید به راحتی برند شما را شناسایی کنند. اما حالا یک قدم به عقب برگردید و سایتتان رو با خودش سازگار نمایید. آیا قانونی برای خود در نظر گرفته اید؟ آیا رنگ لوگوی شما در جاهای دیگری از وبسایت استفاده شده است؟ آیا در همه جای وب سایتتان سایه ها با هم مساوی هستند؟

10- طراحی بی پایه و اساس

دوست داشته باشید یا نه دنیای اینترنت با سایت هایی که از شبیه سازی (Skeuomorphism) استفاده کرده اند خداحافظی کرده است. وب سایت هایی که از تدرج رنگ، سایه ها و طراحی های سنگین استفاده کرده اند، به نوعی قدیمی و تاریخ گذشته محسوب می گردند.

در حال حاضر می توانید از چند افکت سه بعدی در قالبطراحی سایت مسطح استفاده کنید و خلاقیت خود را آنجا نمایش دهید.


در این مطلب به 10 ایراد معمول موجود در وب سایت های کسب و کارهای نوپا پرداختیم. حالا می توانید بروید و سایت خود را بر اساس این مطلب مجددا مرور کنید و ایرادهای آن را برطرف نمایید.

    لطفا از طریق فرم تماس، پیام خود را ارسال نمایید.